Avrupa Birliği, Apple USB-C Kullanması İçin Zorluyor!

0
805
USB-C
USB-C

Avrupa Parlamentosu e-atık kurallarının beklenenden daha erken getirilmesini istedi. Parlamentonun isteği tüm elektronik cihazların konektörlerinin standart hale gelemesi ve atığın azalması. Bu tasarı Apple’ın tescilli Lightning port konektörünün sonu anlamına gelebilir. 

Gelişmeler şu şekilde olmuştu, ilk olarak, Avrupa Komisyonu (EC) bölgede satılan tüm telefonlarda tek bir konektör (USB-C) ile kullanımı için bir yasa tasarısı önerdi. Apple ise, bu hareketin, benzeri görülmemiş miktarda elektronik atık ve kullanıcılar için büyük rahatsızlık yaratacağını savundu.

Şimdi ise, Avrupa Parlamentosu üyeleri tasarıyı oyladı, alınan kararda; Sektörde yapılan gönüllü anlaşmaların şarj cihazı türlerini önemli ölçüde azalttığını, ancak ortak bir standartla sonuçlanmadığı belirtildi. Elektronik atıkların 2016 yılında AB’de yaşayan kişi başına yaklaşık 16,6 kilogram olduğu ve toplamda ise 12,3 milyon ton atık olduğu belirtildi. Kararda ayrıca kablosuz şarj işleminin atıkları azaltarak faydalı olabileceği belirtildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz