Chrome Javascript Devre Dışı Bırakma

0
2316
Chrome JavaScript

Google Chrome tarayıcıda, Chrome Javascript’i devre dışı bırakmak için şu adımları uygulayın;

  • Chrome tarayıcısını açın ve tarayıcı penceresinin sağ üst köşesinde dikey olarak konumlandırılmış olan üç nokta olarak görünen, ana menü düğmesine tıklayın.
  • Açılan menüden ayarları seçin.
  • Ayarlar sayfasının en alt kısmına gidin ve “Gelişmiş” seçeneğine tıklayın. Şimdi ayarlar sayfasında daha fazla seçeneğin göründüğünü göreceksiniz.
  • Gizlilik ve Güvenlik” kısmından “içerik ayarlarını” tıklayın. JavaScript’i tıklayın.
  • İzin verilenler” ifadesinin yanındaki düğmeye tıklayın. Dümenin griye dönüşmesinden sonra bloke işlemi tamamlanmış olacaktır.

Chrome JavaScript

Sadece Belli Sayfalar İçin JavaScript Engellemesi Yapma

JavaScript’in engellenmesi, web sitelerindeki birçok işlevi devre dışı bırakabilir ve hatta bazı siteleri kullanılamaz hale getirebilir. Bunun için tarayıcı da düzenlemeler yapabilir ve sadece belli siteler için engelleme yapabileceğiniz gibi sadece belli siteler için istisna olarak izinleri de düzenleyebilirsiniz. Tüm bu ayarları ise yukarıda söz ettiğimiz Chrome ayarları JavaScript bölümünden bulabilirsiniz.

İzin Ver bölümünde, JavaScript’in çalışmasına izin vermek istediğiniz bir sayfanın veya sitenin URL’sini belirtmek için sağ tıklayın. Tüm JavaScript’i devre dışı bırakmak için yukarıdaki ayar düğmesini ayarladığınızda “İzin Ver” bölümünü kullanın.

Neden Chrome JavaScript Devre Dışı Bırakılır?

JavaScript kodunun tarayıcınızdan çalışmasını geçici olarak devre dışı bırakmak isteyebileceğiniz çeşitli nedenler olabilir. En büyük sebep güvenlik gereğidir. JavaScript, bilgisayarınızın yürüttüğü kod olduğundan, güvenlik riski oluşturabilir; bu süreç tehlikeye girebilir ve bilgisayarınıza bulaştırmak için bir araç olarak kullanılabilir. Web sitelerinde yer alan casus yazılımlar ya da kod dizinleri de bu bölümleri kullanarak kullanıcıları tehdit edebiliyor.

Bunun dışında bir sitede arızalı olduğu ve tarayıcınızla ilgili sorunlara neden olduğu için JavaScript’i devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz. Arızalı JavaScript, bir sayfanın yüklenmesini veya hatta tarayıcınızın kilitlenmesine neden olabilir. JavaScript’in genelde sağladığı ek işlevsellik olmadan JavaScript’in çalışmasını önleme, bir sayfadaki içeriği görmeye devam etmenize izin verebilir.

Son olarak web sitesi sahipleri için önemli bir gereklilik olarak karşımıza çıkıyor. Sitenize bir eklenti yüklediğinizde ya da herhangi bir kod eklediğinizde, siteniz doğru çalışmayabilir. Burada düzenleme için JavaScript kapatılmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Google Home Nedir? Max ve Mini Özellikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz