.DO Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

0
6541

DO dosyası, web tabanlı Java uygulamalarını sunmak için Java web sunucuları tarafından kullanılan Java Servlet dosyasıdır. Fakat bazı durumlarda, daha doğrusu bazı türlerinde .DO dosyalarının toplu analiz dosyaları alabileceğini de belirtelim. Bunlar do-dosyaları olarak bilinen ve bir dizi olarak birlikte yürütülecek komutların listesini içeren düz metin dosyalarıdır. Burada bir de yanlış anlaşılmaya açıklık getirelim. Lua programlama kodunu derlemek ve çalıştırmak için kullanılan işleve dofile denir. Ancak bunun sanılanın aksine .DO ile bir alakası yok.

.DO Dosyaları Nasıl Açılır?

Bir Java Servlet dosyası olan DO dosyasını açmak için bazı programlara ihtiyacınız var. Bunun için Apache Tomcat ya da Apache sistemlerini kullanabilirsiniz. Bunun dışında DO dosya uzantısına sahip toplu çözümleme dosyaları, yalnızca Stata çalıştıran bir bilgisayarın bağlamında çalışır.

Komutların incelenmesi ve düzenlenmesi için DO-File Editor serisini kullanabilirsiniz. Ancak komutları aksiyonlu olarak görüntülemek için bir web tarayıcısı kullanmanız ya da NotePad++ programını kullanmanız gerekir. Bu şekilde dosyaları düzenlemeniz ve anında görüntülemeniz de mümkün.

Burada da bir küçük hatırlatma yapmamız gerekiyor. Bazı dosyalar olmaması gerektiği halde DO dosya uzantısı olarak gösterilebilir. Bu tip dosyalarda, dosya uzantısını PDF olarak değiştirip, PDF okuyucu programında açmanız yeterli olacaktır.

.DO

Dosyaları Dönüştürme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bir Java Servlet dosyası dönüştürmeye uygunsa, bunun için kullanılacak olan ana program Apache uygulamasıdır. Bunun için uygulamadaki dosyayı açmanız ve ardından do dosya uzantısını başka bir dosya biçiminde kaydetmeniz için farklı kaydetti kullanmanız gerekiyor. Burada metin tabanlı .txt dosya biçimlerine dönüştürmeler yapılabilir. Burada önemli olan uzantıya dikkat edilmesi gerektiğidir.

Biraz daha farklı bir yapı da olan ModelSim DO dosyaları içinde aynı durumun geçerli olduğunu ekleyelim. Burada da dosyayı değiştirmek veya makro metinini bir metin düzenleyiciye taşımak için Libero içindeki menüyü kullanmayı deneyebilirsiniz.  Ayrıca kısa bir bildi de ekleyelim.

Dosyanız yanlışlıkla .DO dosya uzantısına sahipse ancak gerçekten .PDF uzantısına sahip olması gerekiyorsa, .DO dosyasını PDF’ye dönüştürme konusunda endişelenmeniz gerekmez. Bunun için, PDF okuyucunuz dosyayı tanıyacak şekilde .DO dosya uzantısını .PDF olarak yeniden adlandırmanız yeterli oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz