Geri Dönüşüm Kutusunu Boşalttım Nasıl Geri Getirebilirim?

0
4053
Geri Dönüşüm Kutusundan Silinen Dosyaları Geri Getirme

Bilgisayardan, hafıza kartından, flash diskten, iPhone’dan veya Android telefonlardan silinen dosyaları geri getirme işlemi mümkündür.

Elbette, yanlışlıkla silinen dosyalarınızı kurtarabileceğinizi garanti edemeyiz. Ancak silinmesinin üzerinden çok uzun bir süre geçmemişse, dosyaları geri getirme konusunda şansınızın bir hayli yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Silinen dosyalar genellikle tamamen silinmek yerine gizlenir ve üzerine başka bir dosya yazılana kadar beklerler. Bu gerçeğin avantajını kullanarak Geri Dönüşüm Kutusundan silinen dosyaları getir getirme işlemi yapabilirsiniz.

Silinen dosyaları kurtarma şansınızı en üst düzeye çıkarmak için aşağıdaki adımları izleyin:

Geri Dönüşüm Kutusundan Silinen Dosyaları Geri Getirme

  1. Öncelikle bilgisayarınızı başka işlemler için kullanmayı bırakın. Çünkü bilgisayarınız işlem yaptıkça, silinen dosyaların üzerine başka verilerin yazılması olasılığı artar.
  2. Geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaları geri getirmek için ücretsiz bir dosya kurtarma programı indirin. Bu konuda size tavsiye edebileceğim en iyi programlardan birisi Recuva‘dır. NOT: Recuva’nın portable versiyonunu doğrudan bir flash diske veya dosyaların silindiği sürücüden farklı bir sürücüye indirmenizi tavsiye ederim.
  3. Dosya kurtarma programını .zip dosyasından çıkartın. Portable programlar genellikle Windows’un üçüncü taraf programa ihtiyaç duymadan açabileceği ZIP formatında indirilir. Yani Windows’ta dosyayı .zip dosyasından çıkartmanız kolaydır. Program dosyasını bir flash diske indirdiyseniz, çıkartma işlemini yine flash diske yapmanız daha doğru olacaktır. Eğer sabit diskinizi kullanmaktan başka seçeneğiniz yoksa, oraya çıkartabilirsiniz.
  4. ZIP dosyasından çıkarttığınız dosyalar arasından sisteminiz 32 bit ise “recuva” olanı, 64 bit ise “recuva64” olanı çift tıklayarak çalıştırın.
  5. Recuva Wizard başlıklı pencerede Cancel butonuna tıklayın.Recuva Kullanım
  6. Recuva ana ekranında silinmiş dosyalar için taramak istediğiniz sürücüyü seçin ve hemen yanındaki Scan butonuna tıklayın.Recuva Nasıl Kullanılır
  7. Tarama tamamlandığında, kurtarılabilir dosyalar bir liste halinde gösterilecektir. Kurtarmak istediğiniz dosyayı veya dosyaları bulun ve sol taraflarında bulunan kutucukları işaretleyin. Ardından pencerenin sağ alt köşesinde yer alan Recover butonuna tıklayın.Silinen Dosyaları Kurtarma

Yukarıda bahsettiğim gibi bilgisayarlar, akıllı telefonlar, müzik çalarlar, flash diskler ve ağ sürücüleri gibi cihazlardan dosya kurtarma mümkündür, ancak bazen bazı ek adımlar gerekebilir. Çoğu durumda mümkün olsa da, bozuk bir harddiskten dosya kurtarmak ilave işlem ve çaba gerektirecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz