Google Chrome Reklam Engelleme Özelliğinin Kullanımı

0
1051

İnternet devleri sıralamasında liderliği elinde bulunduran firma olarak bildiğimiz Google, uzun süredir sadece arama motoru olarak görev yapmıyor. Öyle ki çok uzun bir süredir markanın direk kendi adı ile yayınlanan tarayıcısını kullanıyoruz. Google Chrome adı ile yayınlandığı andan beridir sürekli olarak yükseliş elde eden tarayıcının, son dönemde attığı adımlar ise Google’ı bir hayli öne çıkaracak gibi gözüküyor.

Ardı ardına hamleler yapan Mozilla Firefox Quantum tarayıcıya karşı atılacak son adımın ise reklam engelleme sistemi olduğu belirtiliyor. Hatta bugün itibariyle söz konusu sistemin kullanıma girdiğini göreceğiz. Yeni sistem nasıl çalışacak?

Google Chrome Reklam Engelleme Sistemi

İnternet sitelerinde doğrudan kendi reklamlarını gösteren Google’ın, reklam gösterme sistemin engelleyeceğinin açıklanması sadece bu nedenle bile bir hayli ilgi çekti. Fakat hemen belirtelim ki Google bunu doğrudan tüm reklamlar için getirmeyecek. Yani hemen her şeyi doğru yapan ve standart bir şekilde reklam gösterimi sunan siteler için herhangi bir olumsuzluk durumu olmayacak.

Google Chrome tarayıcıda engellenen reklamlar, sadece para kazanma odaklı olarak sunulan ve genelde Adsense dışında olan reklamlar olacak. Sürekli olarak kullanıcıları yönlendiren ve sürekli olarak geri sayım şeklinde işleyen reklamların önüne geçilecek.

Google Chrome

İnternet sitesinde tam boy gösterim yapılarak sitenin görüntülenmesini engelleyen reklamlar, video görüntülemeleriyle kullanıcı istemeden sesli sekmeler açan reklamlar, sürekli yönlendirme yapan reklamlar, yasadışı içeriklere yönlendiren reklamlar ve sitelerin aşırı reklam göstermesi gibi durumların önüne geçilecek. Bunlar ve benzeri olumsuz reklamları engelleyecek olan Google Chrome tarayıcının, bu sistem için ise Better Ads araçlarını kullandığını göreceğiz.

Daha önce reklam engelleme sistemi konusunda birçok kez gündeme gelen Better Ads filtrelerini kullanacak olan Google Chrome tarayıcının, bu şekilde sadece masaüstü sürümlerinde değil, aynı zamanda mobil sürümlerinde de kullanılması bekleniyor.

Sistemin ne kadar başarılı olacağı tartışılır ancak başta belirttiğimiz gibi Google’ın kurallarına uyarak reklam gösterimini mantıklı bir şekilde gerçekleştiren siteler için korkulacak bir durum söz konusu değil. Kullanıcıların ise yeni sistemi nasıl özelleştirebileceklerini henüz öğrenemedik. Google’ın bu konuda rehberler yayınlaması olası.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz