PhotoShop Font Ekleme Nasıl Yapılır?

0
3246
photoshop font ekleme mac ve windows

PhotoShop font ekleme, internetten bir dosya indirmek kadar kolaydır. Farklı fontlar PhotoShop yeteneğinizi daha yaratıcı hale getirmenize yardımcı olur. Adobe‘nin alanında lider yazılımı PhotoShop, birçok font ile birlikte gelse de, tasarımlarınıza benzersiz bir tarz katmak için programda olmayan yüzlerce font arasından dilediklerinizi ekleyebilirsiniz. Aşağıda, hem Windows hem de Mac kullanıcıları için PhotoShop font ekleme yöntemini açıkladık.

Windows’ta PhotoShop Font Ekleme

  1. Öncelikle, font dosyaları için bir Google araması yapın ve bulduklarınıza göz atın. Ücretsiz olarak font indirebileceğiniz yüzlerce site var. “Ücretsiz font indir” araması yapabilir ve listedeki ilk birkaç sonucu deneyebilirsiniz.
  2. İşinize yarayacak bir font kütüphanesi bulduğunuzda, dosyaları bilgisayarınızın masaüstüne indirin. Font dosyaları genellikle .zip formatında olur. Bu nedenle, onları yüklemeden önce sıkıştırılmış dosyadan çıkarmanız gerekir. Dosyaya sağ tıklayın ve “Çıkart” seçeneğini kullanın. PhotoShop .tff, .otf, .pfm ve .pbf uzantılı fontları kabul eder.
  3. Windows’un yeni sürümlerinde, font yükleme işlemi oldukça kolaydır. Font dosyasını sağ tıklayıp “Yükle“yi seçtiğinizde, Windows fontu otomatik olarak PhotoShop’a ekleyecektir.

Font dosyasını sağ tıkladığınızda Yükle seçeneği görünmüyorsa, dosyayı elle uygun klasöre kopyalamanız gerekiyor. Başlat menüsüne tıklayın, Denetim Masası‘na girin ve ardından “Görünüm ve Kişiselleştirme“yi seçin. “Yazı Tipleri“ni tıklayın. Daha sonra masaüstüne dönerek indirdiğiniz ve .zip arşivinden çıkardığınız font dosyasına sağ tıklayarak Kopyala‘yı seçin. Yeniden Yazı Tipleri penceresine dönün ve listede herhangi bir yere sağ tıklayarak Yapıştır‘ı seçin. (XP kullanıcıları, font dosyalarını Windows klasörünün altındaki Fonts klasörüne yüklemelidir.)

Her iki yöntemde de seçtiğiniz fontlar Windows’un Yazı Tipleri klasörüne, dolayısıyla PhotoShop’a eklenmiş olur.

Mac’te PhotoShop Font Ekleme

  1. Windows’ta olduğu gibi, Mac için de yüzlerce ücretsiz font paketi bulabilirsiniz. Windows’un uyumlu olduğu çoğu font dosyası, aynı zamanda Mac ile de uyumludur. Yine de Mac için font bulmak için, Google’da “Mac için ücretsiz font indir” araması yapın. Bulduğunuz font dosyalarını masaüstüne indirin.
  2. .zip arşivinden çıkarttığını font dosyasını çift tıkladığınızda, Apple’ın Font Kitaplığı çalışır. Programın sol alt tarafında yer alan Install Font butonuna tıklayın. Kitaplığa yüklediğiniz fontlar otomatik olarak PhotoShop’a da eklenecektir.
  3. Aynı anda çok fazla font dosyası yüklemek istiyorsanız, bunları tek tek yüklemek yerine hepsini kopyalayıp Fonts klasörüne yapıştırmanız daha kolaydır. Kitaplığınızdan Fonts klasörüne gidin ve kopyaladığınız font dosyalarını yapıştırın. PhotoShop’u yeniden başlattığınızda fontların eklenmiş olduğunu göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz