Android Telefon Satarken Kişisel Veri Güvenliği İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

0
2067
android telefon satarken yapilmasi gerekenler

Akıllı telefonunuzu veya tabletinizi satarken cihaza format atmak yetmiyor. Aynı zamanda kişisel verilerinizi “tamamen” sildiğinizden emin olmalısınız.

Çoğumuz yeni bir telefon satın alırken eski akıllı telefonumuzu veya tabletimizi biraz para kazanmak için satmak isteriz. Eski telefonu satmak, yeni telefonunuzun maliyetini düşürmek için iyi bir fikirdir. Ancak eski telefonunuzu satarken yapmanız gereken önemli şeyler vardır.

Bir telefona format dahi atsanız, bilgisayar korsanları veya siber suçlular kişisel verilerinizi geri yükleyebilirler. Ayrıca cihazınızı satın alan kişinin de verilerinize ulaşma imkanı olabilir.

Android telefon satarken yapılması gerekenler?

Google, Android işletim sisteminde değişiklikler yapmış ve Android 6.0 Marshmallow ve daha sonraki sürümleri çalıştıran cihazları varsayılan olarak şifrelemiştir. Bununla birlikte, Android 5.1 Lollipop işletim sistemi veya daha eski bir sürüm yüklü olan bir akıllı telefonunuz varsa, ilk önce şifreleyip daha sonra silmeniz gerekiyor.

Android Telefon Şifreleme Nasıl Yapılır?

Android telefonunuzda Ayarlar > Güvenlik > Telefonu şifrele‘ye gidin. Telefonun markasına göre, menü seçenekleri farklı olabilir. Örneğin, şifreleme seçeneği Google Pixel veya Nexus akıllı telefonlarda, Ayarlar > Güvenlik ve Konum‘un altında yer alırken, Samsung akıllı telefonlarda Ayarlar > Kilit Ekranı ve güvenlik > Telefonu Şifrele yolu takip edilerek erişilebilir.

Google Pixel XL ve Samsung Galaxy Note 8’deki seçenekleri kontrol ettiğimizde, her ikisinin de varsayılan olarak şifreli olduğunu gördük. Ancak telefonunuzda Android’in eski bir sürümünü kullanıyorsanız, yukarıda açıkladığımız şekilde şifreleme yapmanız şart.

Android Telefonda Tüm Veriler Nasıl Tamamen Silinir?

Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarınız başta olmak üzere, tüm uygulamalardan manuel olarak çıkış yapın. Ardından, Ayarlar > Hesaplar‘a gidin ve Google hesabınızdan ve diğer tüm hesaplardan çıkış yapın. İşlemleri tamamladıktan sonra, Samsung cihazlarda Ayarlar > Genel Yönetim > Sıfırla‘ya giderek Fabrika ayarlarına sıfırla seçeneğine dokunun.

Samsung Galaxy J7 Fabrika Ayarlarina Sifirlama

Yukarıdaki anlatılanlar, android telefon satarken yapılması gerekenler arasında en önemli olanlarıdır. Konuyla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, aşağıdaki yorum bölümünden bize bildirebilirsiniz. Sorularınızı cevaplamaktan memnuniyet duyarız.

İlginizi Çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz