WPA 3 Nedir? Ne Zaman Kullanıma Girecek?

0
1334

İnternet kullanıcılarının en çok tercih ettiği bağlantı türü WİFİ olarak bilinen kablosuz bağlantı. Tabii ki en çok kullanılan bağlantı türü olması nedeniyle, bu alanda öne çıkan bazı konularda olmuyor değil. Özellikle güvenlik alanı, WİFİ bağlantısı için en önemli alanlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Bunun için belirlenmiş olan bazı güvenlik standartları var. Bunlardan en yaygın olarak duyduğumuz standartların başında ise WPA 2 standardı geliyor. Tabii ki teknoloji çok hızlı geliyor ve artık WPA 2 sistemi de geri planda kalmaya başladı. Yeni sistem ise WPA 3 sistemi. Peki WPA 3 nedir? Nasıl farklar sunuyor?

WPA 3 Nedir?

Yeni protokole geçmeden önce WPA sisteminin ne olduğunu hatırlatalım. WİFİ Protected Access olarak açılımı yapılan sistem, WİFİ korumalı erişim sistemi olarak gösterilebilir. Mevcut ev ve iş ağlarında güvenlik koruması olarak kullanılan bir protokolden söz ediyoruz.

Son dönemde bu alanda en çok kullanılan sistem ise WPA 2 olarak biliniyor. Fakat son dönemde artık bu güvenlik önleminin aşılmaya başladığını görüyoruz. Bunun için WPA 3 sistemine geçiş yapılmak üzere. Hatta Qualcomm bugün itibariyle WPA 3 destekli yeni modem serilerini tanıttı.

Tabii ki yeni sistemin eski sisteme göre birçok artı noktası var. Bunlar neler? Farklar ne kadar koruma sağlıyor? Bakalım.

Güçlendirilmiş Şifreleme

Yeni sistem sayesinde ilk olarak daha güçlü şifreleme sunuluyor. 192 bit şifreleme ve hizalama sistemini getirecek olan yeni teknoloji, çok daha güçlü bir şifreleme sunuyor demek yanlış olmayacaktır.

WPA 3

Gizlilik Güçlendirmesi

Yeni protokolle beraber ağ gizliliği kısmında da önemli değişikliklere adım atılması sağlanacak. Herkese açık kablosuz erişim noktalarında bile, kablosuz ağa bağlandığınız zaman trafiğiniz şifrelenecek.

Brute Force Koruması

Kaba kuvvet olarak da bilinen sözcüklerle şifreleri tahmin ederek çalışan saldırılarak karşı da WPA 3 protokolünün koruması bulunacak. Handshakes sayesinde her istemcinin doğru şifreler kullanması ve bağlantı güvenliğini tam olarak şifreleme türünün tanımlanması ile koruma yapılacak.

İlginizi Çekebilir: Görüşmeden Çıkmadan Facebook Messenger Grup Görüşmesine Arkadaş Ekleme

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz