WhatsApp’ta Gönderilip Silinen Mesajları Okuma Yöntemi

0
3895
Whatsapp gonderilip silinen mesajlari okuma

WhatsApp, geçtiğimiz aylarda kullanıma sunduğu yeni bir özellikle gönderdiğimiz bir mesajı silmemize izin veriyor. Ancak, WhatsApp’ta gönderilip silinen mesajlar aşağıda yer verdiğimiz yöntemle yine de okunabilir!

Yanlışlıkla gönderilen belirli bir mesajı geri çağırmanızı sağlayan gönderilen mesajı geri alma ya da herkes tarafından bilinen adıyla gönderilen mesajı silme özelliği, WhatsApp’ın son zamanlardaki en popüler özelliği oldu.

Gönderilen bir mesajı geri çağırmak için zaman sınırı bulunmuyor. Ancak, “herkesten sil” özelliği ile silinen WhatsApp mesajları kolayca okunabiliyor! Üstelik bunu yapmak için cihazınıza root atmış olmanız da gerekmiyor.

Şu anda, Android veya iOS için WhatsApp’ın en yeni sürümünü kullanıyorsanız, bir mesaja dokunup silme seçeneğini belirleyerek mesajı silebilir veya geri alabilirsiniz. Burada Benden Sil ve Herkesten Sil olmak üzere iki seçenek bulunuyor. Özellik ilk açıklandığında, bir kullanıcının mesajı gönderdikten sonra 7 dakika içinde geri çağırabileceği belirtilmişti. Ancak, yaptığımız testlerde süre sınırının kolayca aşılabildiğini gördük.

WhatsApp Herkesten Sil

Gönderen kişi mesajını sildiğinde, sohbette “Bu mesaj silindi” uyarısı görünüyor. Silinen mesajın içeriğinin ne olduğunu bilmemek, mesajı alan kişiyi merakta bırakıp rahatsız edebiliyor. Ancak, “Notification History” adlı bir uygulama silinen bir mesajın gizemini çözmeye yardımcı oluyor. Bir Android cihazda test ettiğimiz uygulamanın nasıl kullanıldığını aşağıda açıkladık.

WhatsApp’ta silinen mesajları okuma

  1. Cihazınızda WhatsApp’ın en son sürümünün yüklü olduğundan emin olun.
  2. Play Store’dan “Notification History uygulamasını yükleyin ve silinen mesajları görebilmek için gerekli izinleri verin.
  3. Notification History uygulaması, WhatsApp’tan bir mesaj aldığınızda mesajla birlikte tüm ayrıntıların bir kaydını bildirim olarak gösterecektir.

Ayrıca uygulama, bir mesaj alındığında bildirim olarak mesajın önizlemesini değil, tüm mesajı gösteriyor. Dolayısıyla, mesajın içeriğini tamamen görebiliyorsunuz. Uygulamaya girip geçmiş bildirim kayıtlarına dokunduğunuzda, mesajı görebiliyorsunuz. Bununla birlikte, uygulamada bir karakter sınırı bulunmasına rağmen, testlerimizde 100 karakterden uzun olan mesajları gördük.

Bu geçici çözümün yalnızca bir Android cihazda mümkün olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Çünkü WhatsApp, Android’te mesajın içeriğini “Bu mesaj silindi” olarak değiştirirken, iOS’ta tamamen siliyor.

WhatsApp silinen mesajları okuma çözümü, Android işletim sisteminin bir açığı sayesinde mümkün olabiliyor. Dolayısıyla, yeni bir Android güncellemesi geldiğinde bu çözüm artık silinen mesajları okumak için geçerli olmayabilir.

İlginizi Çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz