Laptop Kamerasını Bantlamak Gerekli mi?

0
1436

Bir röportajda Facebook CEO’su Mark Zuckerberg‘i kast ederek, “Kameranın üzerini bir parça bantla kapattım. Çünkü benden daha zeki birilerinin kameralarını bir parça bantla kapattığını gördüm.” diyen FBI Direktörü James Comey de dahil olmak üzere laptop kameralarını kapatan birçok ünlü isim var.

mark zuckerberg laptop kamerasini neden kapatti

Bilgisayar korsanlarının hem FBI Direktörünün dizüstü bilgisayarına, hem de Mark Zuckerberg’in Macbook Pro’suna erişmek istemesi gayet doğal. Peki, rastgele bir kişinin bilgisayarındaki web kamerasına erişmek istiyorlar mı?

Cevap: Hackerlar, maddi veya manevi menfaat sağlamak amacıyla şantaj için kullanabilecekleri görüntü veya sesleri elde etmek için bu şartlara sahip herkesin kamerasına erişmek isteyebilirler. Ancak koruması gereken çok önemli şeylere sahip biri değilseniz, sizinle uğraşmaları pek olası değildir.

Bu tür saldırılarla ilgili yaptığım araştırmalara göre, bilgisayar korsanlarının web kameranıza erişebilmesinin ve bilginiz olmadan açmasının tek yolu, uzaktan yapılan tüm saldırılarda olduğu gibi bilgisayarınızı ele geçirmekten geçiyor.

Hackerlar bu tür saldırıları, e-posta yolu ile gönderdikleri ve tıkladığınızda Uzaktan Yönetim Araçları anlamına gelen RAT yazılımını makinenize yükleyen bir bağlantı ile yapıyor.

Bütün bunların ışığında, şunları tavsiye ediyorum:

  • Dizüstü bilgisayarınızı kullanmadığınız zaman kapatın.
  • Özellikle web tarayıcıları, tüm ilişkili eklentileri ve Adobe Flash Player olmak üzere yazılımlarınızı güncel tutun.
  • Güvenlik duvarınızın her zaman açık olduğundan emin olun.
  • Kötü amaçlı yazılım olup olmadığını düzenli olarak kontrol edin ve daima antivirüs programı kullanın.
  • Her zaman olduğu gibi, göndereni tanısanız bile e-postalardaki şüpheli bağlantıları tıklamaktan kaçının.
  • Hiç kimsenin sizi izlemediğinden veya dinlemediğinden kesin emin olmak istiyorsanız, Zuckerberg gibi web kameranızı ve mikrofonunuzu kullanmaya ihtiyaç duyduğunuzda kolayca çıkarabileceğiniz bir parça bantla kapatabilirsiniz.

Bu makale ve diğer TeknoXL içeriği hakkında yorum yapmak için, Facebook sayfamızı beğenebilir veya Twitter hesabımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz