Facebook Lite Nedir? Avantajları ve Farkları Nelerdir?

0
2679
Facebook Lite nedir

Facebook Lite, standart Facebook uygulamasına alternatif olarak kullanılabilecek resmi bir Facebook uygulamasıdır. Standart uygulamanın Android cihazınızın performansını düşürdüğünü düşünüyorsanız, sizin için oldukça avantajlı bir alternatif olabilir.

Facebook Lite’ın Avantajları Nelerdir?

Facebook Lite, adından da anlaşılacağı gibi standart uygulamanın daha hafif bir sürümüdür ve standart uygulamanın hantallığını ve güç emici doğasını kaldıramayan Android cihazlar için tasarlanmıştır.

Facebook Lite, sistem gereksinimleri ve veri kullanımındaki hafifliğine rağmen,  orijinal Facebook uygulamasında kullanabileceğiniz özelliklerin neredeyse tamamını sunuyor.

Facebook Lite özellikle daha az RAM, İşlemci ve veri kullanabilmesi için boyut ve sistem kaynağı gereksinimleri açısından küçültülmüştür. Ayrıca kararsız ve düşük hızlı internet bağlantılarında da yeterli performansta çalışabilir.

Facebook Lite Nasıl Çalışır?

Facebook Lite, orijinal Facebook uygulamasıyla neredeyse aynı şekilde çalışır. Uygulamayı açtığınızda, haber akışınızı ekranın üst kısmındaki ana menü seçenekleri ve durum güncellemesi alanıyla birlikte görebilirsiniz.

Facebook’ta gezinebilir, yorum yapabilir, arkadaş ekleyebilir ve normalde yapabileceğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Facebook Lite’da Facebook’un eklediği daha yeni özelliklerden bazılarını da kullanabilirsiniz.

Facebook Lite’ın kullanımı, genel olarak basit ve sezgisel olacak şekilde tasarlanmıştır. Çok hızlı ve verimli çalışır. Böylece Facebook’u kullanarak daha fazla zaman harcayabilir ve işlemlerin yapılmasını beklerken daha kısa beklersiniz.

Facebook Lite ve Standart Facebook Uygulaması Arasındaki Farklar

Artık Facebook Lite’ı neredeyse orijinal Facebook uygulamasını kullandığınız şekilde kullanabileceğinizi bildiğinize göre, iki uygulama arasında belirli farklılıkların neler olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. İşte sizin için ana özellikler arasında kısa bir karşılaştırma.

Uygulama Boyutu

Bu cihaza göre değişen bir özellik olsa da, Facebook Lite orijinal Facebook uygulamasından yaklaşık yüzde 95 daha az depolama alanı kaplar. Örnek olarak, standart Facebook uygulaması Samsung Galaxy Tab A’da 239 MB yer kaplarken, Facebook Lite yalnızca 13.7 MB yer kaplıyor.

Batarya Kullanımı

Geliştirici testlerine göre, Facebook Lite kullanarak standart Facebook uygulamasına göre pil gücünden yüzde 50’den daha fazla tasarruf edebilirsiniz.

Veri ve Wi-Fi Kullanımı

Facebook Lite’ta veri kullanımından tasarruf etmek amacıyla fotoğraflar daha düşük çözünürlükte oluşturulur, videolar otomatik oynatmaya ayarlanmaz ve otomatik yenileme özelliği yoktur. Standart Facebook uygulaması ise yüksek kaliteli medyayı desteklemek, haber akışını sık aralıklarla yenilemek üzere tasarlanmıştır. Ayrıca Facebook Lite, 2G ağlarında veya kötü sinyalli alanlarda sorunsuz çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Uygulama Performansı

Facebook Lite, daha az sistem kaynağı ve daha az güç kullandığı için hızlı yüklenir, sorunsuz ve çok verimli çalışır. Standart uygulamanın performansı ise cihaza ve bağlantıya bağlı olarak değişebilir.

Tasarım ve Görünüm

Facebook Lite, neredeyse aynı özelliklere sahip olsa da, standart uygulamaya göre daha derli toplu görünüyor. Bazı kullanıcılar, Facebook Lite’ın daha eski bir görünüme sahip olduğunu söylüyor. Bazı butonlar ve simgeler daha küçük ve daha basit görünebilirken, daha gelişmiş grafikler ise hiç görünmeyebilir.

Facebook Lite’ı Kimler Kullanmalı?

Uyumlu bir Android cihazına sahip olan herkes Facebook Lite’u kullanabilir, ancak özellikle belirli cihazlarda ve belirli durumlarda kullanmanın avantajları daha fazladır. Bunlara birkaç örnek vermek gerekirse:

  • Sınırlı işlem gücüne sahip eski veya daha düşük özelliklere sahip Android cihazlar
  • Sınırlı depolama alanına sahip cihazlar
  • Sınırlı mobil veri planları olan cihazlar
  • Kararsız veya düşük hızlı internet bağlantıları (kırsal alanlarda olduğu gibi)

Diğer taraftan, Android cihazınız iyi bir donanım ve yeterli depolama alanına sahipse, cömert bir veri planınız veya güçlü bir internet bağlantısını varsa, standart Facebook uygulamasını kullanmak sizin için ideal olabilir.

Facebook Lite’ı indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bunları da okuyun:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz